Beden Formu

Beden formunuzun yada diğer bir dille silüetimizin çeşitli nedenlerle bozulması, benimseyemediğimiz yada göze hoş gelmeyen fiziksel görünümlerin ortaya çıkması beden formumuzun şekil kaybına uğraması olarak düşünülebilir.
Beden formumuzdaki değişikliklere bakalım:
1- Şişmanlık
2- Zayıflık
3- Bölgesel yağ fazlalıkları
4- Sellülit
5- Bölgesel sarkmalar
6- Doku sıklığında azalmalar
Beden formunuzun şekillendirilmesi:

Insan bedeninin gelişim sürecinde daima güzelliğin ve estetiğin birleşimini taşıyan bir formattadır, ancak yaşam tarzlarımız, alışkanlıklarımız, coğrafi koşullar, beslenme ve aktivite alışkanlıkları gibi bir çok faktörün getirdiği olumsuzlıklar vücut formunu istenmeyen yönde değişikliklere uğratır. Sıklıkla görülen ve şikayet konusu olan beden formu bozukluğu SELLÜLİT problemidir. Beden estetiğimizi olumsuz yönde etkileyen ve cildimizde belirli lokalizasyonlarda gözle görülebilen portakal kabuğu görünümündeki şekil bozukluklarına “sellülit veya lipodistrofi” adı verilir. Sellülit özellikle dokularımızdaki lenf dolaşımımızın herhangi bir sebepten dolayı yavaşlaması sonucunda hücreler arasında lenf sıvısının birikmesiyle meydana gelmektedir.Sellülit vücut deformasyonlarının ortaya çıkmasına neden olur.

SELLÜLİTİN BAŞLICA NEDENLERİ

1- Aktivite yetersizliği
2- Geçirilmiş ameliyatlar
3- Yanlış beslenme
4- Hormonol nedenler
5- Kalıtımsal nedenler
6- Dolaşım bozuklukları
7- Hipotroidi
8- Kronik kabızlık
9- Doğum kontrol hapı kullanımı
10- Karaciğer disfonksiyonu
11- Ruhsal problemler
12- Fazla alkol tüketimi

Sellülit genellikle bölgesel yada genel yağlanma problemi ile birlikte görülmektedir. Hücreler arası kapiller sistem biriken yağlar nedeniyle fonksiyon kaybına uğrayacağından sentezlenen yağlar sentez alanlarında birikirler ve genel veya lokal yağlanmaya neden olurlar.

Bilgiler

Sellülit zaman içerisinde yağ birikiminin de ilavesi ile her geçen gün tedavisi zor bir hal almaya başlar.Sellülit gelişimi ve yağ birikimi sonucunda dokulardaki faaliyetler zaman içerisinde bozulmaya başlar. Sellülit bir hastalık olarak kabul edildiğine göre oluşmasını engellemeye yönelik tüm önlemlerin alınması ve gerekli tedavininde yapılması gerekmektedir.Sellülitte öncelikle proflaktik yaklaşımlar yaşamın her evresine monte edilmelidir

Zayıflama ve beden formunuzdaki şikayetler için geliştirilmiş olan CFK tekniği vakum,masaj lenf drenaj özelliği ile kişi ve probleme yönelik uygulamalara imkan sağlar. Fransa La Dermatonıe kliniği tarafından geliştirilmiş olan bu tekniğin en önemli özelliği Cilde direk uygulanması kişiye ve bölgeye özel başlıkları olması acı ve sıkışma olmadan kollagen ve elastin liflerin sağlam kalmasıdır. Sinir sistemi çalışma harmonisi üzerindeki olumlu etkisi ile rahatlama ve pozitif enerji sağlayabilir. Uygulamalar 12 seans olarak belirlenmiştir. Haftada en az 2 seans uygulanır. Uygulama amacımız uygulamanın sıklığı açısından önemlidir. Rahatlama için haftada bir gün yeterli iken, toparlanma ve zayıflama için haftada en az 2 seans yapılmalıdır.