Power Plate & Pilates

 

 

 

 

Power Plate hangi alanlarda kullanılır?
Kozmetik: Vücutta sıvı birikmesini engeller, birikmiş sıvıların drenajına yardımcı olur. Serbest yağların parçalanmasını hızlandırır, en önemlisi kas yapısını geliştirdiği için bölgesel selülitleri giderir, vücudun sıkı bir dokuya sahip olmasına yardımcı olur, selülit oluşumunu engeller. Vücuttaki tonik dengesini ayarlayarak dokuların sıkılığını arttırır.

Fitness: Geleneksel fitness (esneme/gevşeme) çalışmalarına uyum sağlayabildiği gibi, bu çalışmalarda ısınma ve soğuma programı olarak kullanılabilir. Step, Aerobics ve diğer fitness programlarından önce ısınma amacıyla kullanıldığında sporcuların ana çalışma programına ayıracakları zaman artar.

Spor: Genelde uygulanan kas güçlendirici spor programları ile birlikte uygulandığında, kasların çok daha kısa sürede güçlenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra tek başına kullanıldığında da benzer etkiyi görmek mümkündür. Günde sadece 10 dakikalık bir uygulama ile vücudun her bölgesindeki kaslar güçlenir.

Fizik Tedavi: Vibrasyon uygulaması kasları, kas dokusunu, kemik yapısını ve eklem bağlarını güçlendirir, eklem sakatlanması riskini azaltılır. Ayrıca bu bölgelerde görülen hasarların daha kısa süre içinde onarılmasını kolaylaştırır.

Rehabilitasyon: Kas zafiyetini (atrophy) ve kas gevşekliğini (hypotonia) ortadan kaldırır, ağrıları azaltır, algılama sorunlarını (Proprioceptive disturbances) giderir. Tüm vücutta rahatlama yaratır.

Medikal: Kan dolaşımını düzenler, kemik erimesi (osteoporosis) bozukluklarının düzeltilmesine katkı sağlar. Çalışma esnasında kalp atış hızı sabit kaldığından vücuda ilave yük getirmez.

ÖZEL PROGRAMDAN BAZILARI :

Kas güçlendirme (Strength)
Yağ yakımı (Fat burning)
Anti-Selulit
Dolaşım sistemi
Gevşeme (Relexation)
Esneklik (Flexibility)
Kemik erimesi (Osteoporosis)
Anti-Aging

Power Plate nasıl çalışır?

Power plate platformunun üzerine çıkılır ve bir vibrasyon seviyesi belirlenir. Power Plate belirlenen seviyede vibrasyon üretir bu vibrasyon aynı zamanda vücuda enerjide yollar. Tercih edilen seviyedeki salınımlar vücut kaslarını gerilme yönünde uyarır. Çalışma süresince kaslar sürekli olarak gerilir/gevşer ve çalışır.

Power Plate, tüm vücuda güçlü bir vibrasyon uygulayarak (Whole Body Vibration) insan vücudu üzerindeki yer çekimi kuvvetini (G-Force) yaklaşık 6 misli arttırır. Bu sayede kasların derinlemesine, hızlı ve düzenli olarak çalışması sağlanır. Power Plate’in ürettigi fiziksel vibrasyon, kaslara enerji olarak transfer edilir. Kaslarda birbirini takip eden kasılma ve gevşemelere neden olan alette 30 ila 50 Hertz frekans aralıklarında calısılabilir.

50 Hz Frekans ile çalışıldığında, kaslar saniyede 50 kez gerilip gevşer. Kaslarda oluşan bu dizi hareketler tendonların da gerilmesine neden olur. Bu kasılma, “derin kas” olarak nitelenen karın içi kasların, omuriliği çevreleyen kasların hatta yüz kaslarının bile gerilmesine ve etkin olarak uyarılmasına neden olur. Böylece vücut kasları belirlenmiş bir disiplin içinde çalışarak gelişir. Zamanla dokular sıkılaşıyor, selülitler azalıyor, vücut şekilleniyor. Özellikle doğum sonrası gevşeyen kaslar kısa sürede forma giriyor.

Power Plate'in avantajı nedir?

Power Plate ile vücudun her yeri çalışır. Tüm Vücut Vibrasyonu (Whole Body Vibration) uygulaması ile insan vücudunda yaşamsal önemi bulunan Mutluluk Hormonu (Serotin ve Neurotrophine), Büyüme Hormonu( HGH-Human Growth Hormone) ve Testosteron hormonlarının salgılanması artar. Vücutta bir patlama gücü oluşur.

Power plate'in en önemli avantajı üzerinde yaptığınız egzersizler sırasında normal egzersizlerdeki gibi nefes nefese kalmadan kalça, bacak, karın gibi bir çok bölgedeki kasları ekstra çalıştırmaya yardımcı olmasıdır. Çünkü Power Plate platformunda üretilen titreşim kaslarınızın kat kat daha fazla çalışmasına neden olmaktadır.

Vücudun direncini ve esnekliğini arttırır.
Kasların güçlenmesi: her kas ve kas grubu güçlenir.
Vücudun patlama gücünü arttırır.
Kemiklerin güçlenmesi için faydalıdır.
Bölgesel ağrıları azaltır.
Serotine ve Neurotrophine hormonlarını arttırır.
Kan dolaşımını düzenler.
Selülitlerde azalma olur.
Eklem bağlarını kuvvetlendirir.
Osteoporosis etkisini azaltır.

Power Plate yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Power Plate yaparken vücudun susuz kalmamasına dikkat edilmelidir. Yemek düzeninize beslenme şeklinize de dikkat edilmelidir. Herhangi bir hastalık varsa doktora danışarak bu spor yapılmalıdır.

Hamile kadınlar ve yeni doğum yapanlar, Stent takılmış insanlar,Damar hassasiyeti ve rahatsızlıkları olanlar, Kas problemleri yaşayanlar,Aşırı titreşimden dolayı fenalaşanlar Power Plate’i kullanmamalıdır

Power Plate Özel Eğitimli hocalar eşliğinde birebir uygulanan bir spordur. Kişinin ihtiyaçları, kondüsyonu, rahatsızlıkları ele alınarak özel, kişiye uygun programlar oluşturularak çalışılır.

Pilates Nedir?

Pilates adını Alman Joseph H. Pilates ‘ten alan bir egzersiz yöntemidir.

Pilates tekniği , harekete zihinsel olarak odaklanma ile birlikte yapılan tekrarlardır..Vücudun her yönden iyi gelişmesi için güç ve esnekliğin yanı sıra koordinasyon ve denge sağlanmalıdır..Bu ise istek ,sabır ve bilgi gerektirmektedir.

Pilates vücudu kuvvetlendirmek ve canlandırmak için her gün yapılabilen bir alıştırma yöntemi olarak tasarlanmıştır. Düzenli olarak yapmanın gözle görülebilir en büyük yararlarından biri, insanın duruşunu geliştirmesidir ve genç yaşlı, formda olan yada olmayan herkes için tasarlanmıştır.

Pilates ile egzersiz yapan herkes gücünü, duruşunu, nefes alıp vermesini geliştirerek, yaşlanma sürecini olumlu olarak etkileyecektir. Vücut kadar zihinde bundan faydalanacak ve güçlü, sağlıklı formda hissetmenize yardımcı olacaktır. Düzenli olarak Pilates yapmanın en önemli etkisi kendimizi fiziksel olarak ifade etmemiz üzerinde daha fazla zarafet ve kontrol sahibi olmamız ile birlikte gelen yeterlilik ve güven duygusudur.